Gıda ürünlerinde Homojenizatör kullanımı ve faydaları;

Günümüz şartlarında gıda üretim standartlarının gelişmesi ile endüstriyel makinelerin önemi de artmıştır.
Yüksek Basınçlı Homojenizatörler, gıda sektöründe birçok ürünün üretim prosesinde önemli bir yere sahiptir.
Gıda Sektörü için önemli hususlardan bazıları Ürünün Raf Ömrünün uzun olması ve raf süresinde ürünün formunun bozulmamasıdır. Bu iki hususta da proseste Yüksek Basınçlı Homojenizatörün kullanımının önemi ortaya çıkar.
Çünkü Yüksek Basınçlı Homojenizatörden geçen ürün, içerisindeki tüm maddelerin birbiri içine geçişi sağlandığı içn rafta faz faz ayrılmaz yani formunu korur ve bu da ürünün raf ömrünü uzatır.
Aynı zamanda Homojenizatörden geçen ürünün içeriği moleküler boyutta karıştığı için lezzeti artar.
Homojenizatörden geçen her ürünün kıvamı artar.

Yüksek Basınçlı Homojenizatörün kullanıldığı bazı ürünler şunlardır:

• Humus
• Tahin
• Ketçap
• Mayonez
• Meyve Suları ve Konsantreleri
• Pastacılık Sosları (Karamel, Çikolata vb.)
• Bitkisel Sütler (Vegan Sütler; Badem Sütü, yulaf sütü vb.)

Meyve parçaları içeren nektarlar ve turunçgiller gibi bulanık meyve sularında, en önemli sorunlardan biri ürünün ambalaj içinde katı-sıvı faz ayrışmasıdır. Serum ayrılmasının en büyük nedeni süspansiyona neden olan parçacıkların çap büyüklüğüdür. Katı parçacık boyutu arttıkça faz ayrılma hızı artacağından mümkün oldukça parçacık boyutu küçültülmelidir. Homojenizatör meyve suyuna gerekli basıncı uygulayarak parçacık boyutlarını küçültür ve ayrışmayı engeller.

Bitkisel Sütler son yıllarda en çok tercih edilen gıdalar arasındadır. Özellikle Laktoz alerjisi olan bireyler ve çocuklar için talep görmektedir.
Zengin protein miktarı ve yağ yapısı Bitkisel Sütlerin önemini arttırır. Bitkisel Süt kullanıcılarının beklentisi sütün, Hayvansal süt gibi kıvamlı olması ve Lezzetli olmasıdır. Bunun İçin Bitkisel Sütlerde bulunan yağ ve proteinlerin molekül yapısının küçülmesi ve birbiri ile kaynaşması önemlidir. Üretim Prosesinde Yüksek Basınçlı Homojenizatör kullanılan bitkisel sütlerde hem kıvam yakalanır, hem de moleküler düzeyde iç içe geçme olacağı için lezzet artar aynı zamanda ürünün raf ömrü uzar. İntolerans sahibi insanlar için kolay sindirilebilir lezzeti ve protein oranı yüksek bir süt ortaya çıkar bu nedenledir ki Bitkisel süt üretiminde Homojenizatör olmazsa olmazlardandır.